KLIENTSKÁ SEKCE

Vyplněním krátké nezávazné registrace Získáte přístup k 

  1. základním informacím a vysvětlení pojmu sezónních spreadů
  2. seznámíme Vás s podstatou fungování spreadových strategií
  3. pravidelným měsíčním přehledům aktuálních sezónních spreadových příležitostí
  4. přehledu událostí v pravidelně aktualizovaném ekonomickém kalendáři
  5. pravidelným analytickým rozborům aktuálních obchodních příležitostí

Očekávání nižší produkce v Brazílii tlačí cenu cukru vzhůru

24. 9. 2019 10:56

Poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřely futures kontrakty na burzách v New Yorku a v Londýně růstem. Newyorský cukr 11 +0,07 (+0,58 %) a cukr v Londýně +3,80 (+1,18 %). Stejným směrem, tedy růstem, pokračují zmíněné kontrakty cukru také v průběhu pondělního obchodování.

Důvodem byla reakce na zprávy o potenciálně nižší produkci cukru v brazilském nejdůležitějším jihocentrálním regionu. Konsenzus mluví o tom, že výroba cukru v první polovině září meziročně klesne o 4,1 % na 2,11 milionu metrických tun. Data společnosti Unica o produkci cukru by měla být zveřejněna v úterý 24. září.

Vyšší růst cen byl v pátek částečně limitován oslabováním brazilské měny, která v průběhu dne vůči dolaru klesla na dvoutýdenní minimum. Slabší real obvykle podporuje exportní aktivity brazilských výrobců cukru, kteří vývozem přispívají rozšířením celosvětových dodávek cukru.

Dále, růst cen ropy zvýhodňuje ceny ethanolu, což může povzbudit brazilské cukrovary, aby odváděly více třtiny na výrobu ethanolu než na výrobu cukru, což následně povede k omezování globální nabídky/dodávek cukru.

Určitý negativní faktor pro cukr na druhou stranu představuje páteční výhled společnosti IKAR týkající se ruské produkce cukru v sezóně 2019/20, která by měla stoupnout na rekordních 6,7 milionu metrických tun, což pomůže zvýšit celosvětovou nabídku. 

HB Partners, zdroj: Barchart.com

Kakao prudce posílilo na téměř dvouměsíční maximum

23. 9. 2019 15:12

Prosincový futures kontrakt na kakao na burze ICE Futures U.S. ve čtvrtek uzavřel +67 (2,79 %) a prosincový kontrakt na londýnské burze ICE London uzavřel +35 (+ 1,90 %).

Kakao tak opětovně prodloužilo svou třítýdenní rallye.

Naposledy růst cen kakaa podpořila středeční zpráva agentury Reuters, dle které Pobřeží slonoviny a Ghana uvažují o zavedení produkčního stropu pro pěstování kakaa s cílem podpořit ceny a odradit farmáře od nadprodukce.

Pomoci cenám kakaa mohou také technické nákupy, protože jak kakao na burze v New Yorku, tak v Londýně překonaly všechny své klouzavé průměry od 3 do 200 dnů.

Dalším pozitivním faktorem je nižší produkce kakaa na Pobřeží slonoviny poté, co pondělní údaje ukázaly, že farmáři v Pobřeží slonoviny poslali v období od 9. do 15. září do přístavů pouze 6.102 metrických tun kakaa, což je o 30,8 % méně než ve stejném období loňského roku.

Ceny kakaa nalézají dále podporu ve výhledu menší produkce kakaa v Ghaně poté, co Rada pro kakao v Ghaně minulý pátek snížila odhad produkce kakaa v Ghaně v sezóně 2019/20 na 3leté minimum 800 000 MT z předchozího odhadu 950 000 kvůli propuknutí nákazy, která zabila kakaové stromy a snížila produkci kakaa. 

HB Partners, zdroj: Barchart.com

Silnější dolar tlačí ceny zlata druhým dnem k jihu

20. 2. 2018 10:33

Ceny zlata v reakci na posilující americký dolar a slabou poptávku po bezpečných aktivech pokračují v průběhu dnešního dne v poklesu. Nejaktivnější dubnový futures kontrakt na zlato na burze Comex ztrácí dopoledne 16,5 dolarů na 1.339,70 dolarů za unci a je tak nejníž od 14. února.

Hodnota dolaru zůstává podpořena navzdory trvajícím obavám ze schodku v USA, který by měl v roce 2019 dle nedávného oznámení plánovaných výdajů na infrastrukturu a daňových škrtů z příjmů právnických osob vzrůst na 1 bilion dolarů.

Dolar se v minulých dnech dostal pod tlak kvůli očekávání zrychlení tempa zpřísňování měnové politiky centrálních bank mimo USA.

V tomto týdnu obchodníci soustředí pozornost k zítřejšímu zveřejnění zápisů z posledního jednání amerického Fedu, které by mohly poskytnout vodítka ohledně budoucího tempa růstu úrokových sazeb v USA.

Americký dolarový index, poměřující sílu dolaru vůči obchodně váženému koši šesti hlavních měn, posiluje dopoledne o 0,53 % na 89,55.

Martin Beneš, makléř

Akciový index S&P 500 po otevření dosáhl nového historického maxima

28. 11. 2017 16:20

Americký akciový index dnes krátce po otevření dosáhl nového historického maxima. Prosincový futures na mini S&P 500 na burze Globex po otevření posílil o 6 bodů na 2.607,75, což představuje hodnotu nového historického maxima. Hlavními tahouny růstu byly akcie technologických společností. Akciový index Dow Jones přidával 51,43 bodů (0,22 %) na 23.632,21 a kompozitní Nasdaq rostl o 12,33 bodů (0,18 %) na 6.890,85 bodů. 

Martin Beneš, makléř

Teplejší počasí a rostoucí produkce mimo OPEC ohrožuje rovnováhu na trhu s ropou

14. 11. 2017 16:15

Globální růst poptávky po ropě v příštích měsících pravděpodobně poroste pomaleji, jelikož vyšší teploty snižují spotřebu. To by v první polovině příštího roku mohlo vrátit trh s ropou zpět do přebytku, uvedla v úterý Mezinárodní energetická agentura (IEA).

Ve své měsíční zprávě o trhu s ropou pařížská IEA pro tento i následující rok snížila prognózu poklesu poptávky po ropě o 100 barelů denně na 1,5 milionu barelů v roce 2017 a 1,3 milionu barelů v roce 2018.

Geopolitické napětí na Blízkém východě a přerušované výpadky dodávek v Nigérii a Iráku poprvé od roku 2015 vytlačily ropu Brent nad 60 dolarů za barel, zatímco globální zásoby klesly. To vedlo mnoho pozorovatelů trhu k tomu, aby zvýšili své cenové předpovědi. Při předpokladu, že by poruchy dodávek dále pokračovaly a napětí na Středním východě se nezlepší, mohlo by se dle IEA dno ceny ropy přesunout z 50 na 60 dolarů za barel.  

V případě, že by se zmíněné problémy ukázaly jako dočasné, nový pohled na fundamenty napovídá, že by rovnováha na trhu s ropou v roce 2018 nemusela dosahovat takové úrovně, jak by si někteří účastníci na trhu mohli představovat.

IEA poznamenala, že produkce organizace OPEC v říjnu meziročně klesla o 830 tisíc barelů denně. Poptávka po ropě skupiny OPEC by dle IEA měla ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku klesnout na 32,6 milionu barelů denně a na 32,0 milionů barelů denně v prvním čtvrtletí roku 2018.

Spoluúčast členských států OPEC a dalších deseti partnerů na společných produkčních škrtech v celkovém denním objemu 1,8 milionu barelů činila v říjnu 96 %, což je nejvyšší hodnota od letošního ledna, kdy dohoda o snížení nabídky vstoupila v platnost.

Dle IEA největší hrozbu pro plán narovnání globálního přebytku ropy, kromě nižší poptávky, představuje nárůst produkce v zemích mimo OPEC. Ten by měl v letošním roce představovat 700 tisíc barelů denně. V příštím roce pak 1,4 miliónu barelů denně. Dle IEA mírný růst poptávky po ropě nebude schopen pokrýt přebytečnou nabídku, která by v prvním čtvrtletí roku 2018 měla dosáhnout 600 tisíc barelů denně, následována dalším, menším přebytkem 200 tisíc barelů denně ve druhém čtvrtletí.  

Zásoby ropy v nejbohatších zemích světa se v průběhu letošního září poprvé po dvou letech snížily o 40 milionů barelů pod 3,0 miliardy barelů.

Martin Beneš, makléř

Dolar navazuje na páteční růst_Euro kleslo na nové tříměsíční minimum

7. 11. 2017 12:57

Americký dolar index v průběhu úterního obchodování o 0,37 % zvyšuje náskok proti koši šesti hlavních světových měn na prozatímních 94,97. Investoři pokračují ve sledování pokroku připravovaného daňového zákona v USA. Euro klesá na úroveň nového tříměsíčního minima.

Poptávka po americkém dolaru se nadále opírá o očekávání, že Federální rezervní banka potřetí v letošním roce v průběhu prosince zvýší základní úrokovou sazbu. Výhled dalšího růstu sazeb v minulém týdnu podpořily silná data z továrního sektoru a sektoru služeb.

Investoři s napětím vyčkávají, jak se republikánům podaří sladit vzájemné neshody ohledně navrhovaného daňového zákona, který by, pokud by byl přijat, představoval největší revizi amerického daňového systému od osmdesátých let.

Jednalo by se také o první důležitý legislativní úspěch od doby, kdy republikáni v lednu 2017 převzali kontrolu nad Bílým domem a Kongresem. Nicméně, stále existuje řada nejasností, které se týkají jak rozsahu půjček potřebných k financování návrhu zákona, tak časového harmonogramu přijetí návrhu v tomto měsíci.

Investoři dále sledují průběh návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Asii.

Dolar posiluje proti jenu. Měnový pár USD/JPY v průběhu dopoledne přidával 0,46 % na 114,21 a blížil se ke včerejší hodnotě 114,73, nejvyšší od poloviny března. Síla dolaru proti jenu reflektuje rozdíly v měnové politice Tokia a Washingtonu den poté, co guvernér BOJ Haruhiko uvedl, že uvolněná měnová politika banky bude pokračovat po nějaký čas.

Eura proti pevnějšímu dolaru ztrácí. EUR/USD krátce po poledni oslabuje o 0,36 % na 1,1567, nejnižší úroveň od poloviny července. Euro vůči dolaru provází sestupný trend od doby, kdy ECB koncem minulého měsíce oznámila prodloužení svého programu nákupu dluhopisů do září 2018.


Martin Beneš, makléř

Asijské akciové tituly v pátek posílily ve vleku pozitivních výsledků amerických technologických titánů

27. 10. 2017 08:51

Asijské akcie si v pátek připsaly zisky, protože akcie v sektoru technologií byly podpořeny pozitivními výsledky amerických high-tech společností. Oproti tomu euro se pohybuje blízko tříměsíčního minima vůči dolaru poté, co Evropská centrální banka prodloužila dobu fiskálních stimulů.

Australský dolar klesl na 3 ½ měsíční minimum 0,7625 vůči dolarů poté, co australská konzervativní koaliční vláda ztratila jednostrannou parlamentní většinu po rozhodnutí vrchního soudu, že místopředseda vlády Barnaby Joyce není způsobilý zůstat v parlamentu. V reakci na zmíněné australský S&P/ASX200 klesl o 0,6 %.

Japonský akciový index Nikkei posílil o 0,9 %, zatímco nejširší index MSCI Asia-Pacific (mimo Japonsko) dosáhl růstu o 0,3 %, přičemž hlavní růstovou roli sehrály hongkongské akcie.

Korporátní zisky ve světě dosahují rekordních úrovní. Mezinárodní měnový fond nově upgradoval své ekonomické prognózy pro USA, Čínu, Evropu i Japonsko.

Společnosti Alphabet, Microsoft a Amazon, druhé, třetí a páté největší společnosti na světě podle tržní kapitalizace, zaznamenaly ve třetím čtvrtletí pozitivní nárůst zisků, což pomohlo akciím těchto společností k růstu, konkrétně o 2,8 %, 4,5 % a 7,6 %.

Před zveřejněním výsledků americký akciový index S&P 500 posiloval o 0,1 % na hranici rekordní úrovně z minulého týdne, a to díky robustní globální ekonomice a solidním podnikovým výsledkům.

Čtvrtletní výsledková sezóna se blíží k polovině, přičemž z toho 74 % amerických společností překonalo očekávání. Celkově akcie zaznamenaly v průběhu včerejšího dne silné růsty jak v USA, tak v Evropě.

Německé akcie (GDAXI) zaznamenaly ve čtvrtek dosáhly nového rekordu, zatímco celoevropský index Eurofirst 300 (FTSE) dosáhl růstu o 1,1 %, což je největší přírůstek za poslední 3½ měsíce. Jde o reakci na rozhodnutí ECB prodloužit svůj program nákupu dluhopisů až do září. Od poloviny ledna 2017 ECB snížila objem svých nákupů dluhopisů na 30 miliard eur za měsíc. Rozhodnutí ECB poslalo euro vůči dolaru na tříměsíční minimum 1,1631.

Ve Španělsku by dnes senát měl schválit převzetí katalánských institucí a policejních složek a dát vládě v Madridu pravomoc sesadit katalánského prezidenta, což by mohlo vést k občanským protestům.

Sněmovna reprezentantů v USA ve čtvrtek pomohla připravit cestu pro hluboké snížení daní, které požadoval prezident Donald Trump a schválila rozpočtový plán pro fiskální rok 2018, který by měl umožnit daňové legislativě získat souhlas kongresu i bez podpory na straně demokratů.

Martin Beneš, makléř

Zdroj: Barchart.com, Investing.com

Ropa v očekávání nižších zásob a vyšší produkce zastavila dvoudenní pokles

9. 8. 2017 15:40

Dle zprávy American Petroleum Institute klesly zásoby ropy v USA v minulém týdnu o 7,8 miliónů barelů. EIA zvýšila odhad produkce černého zlata v USA pro stávající i následující rok.

Nejaktivnější futures na WTI americkou lehkou ropu dnes, po dvoudenním poklesu o 0,8 %, přidává 0,75 %. Americké ministerstvo energií odhaduje, že objem komerčních zásob ropy v minulém týdnu klesl o 2,72 miliónu barelů.

Od počátku měsíce se ceny černého zlata pohybují okolo hranice 49 dolarů za barel, a to v důsledku poměřování faktorů rostoucí globální nabídky proti snižování produkce na straně organizace OPEC a jejích spojenců.

Dnešní růst ceny ropy je pravděpodobně reakcí na očekávání šestého poklesu zásob ropy v USA v řadě.

Nejaktivnější zářijový futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu dnes na burze Nymex posiluje o 35 centů na 49,52 dolarů za barel. 

Martin Beneš, makléř

Co se děje s bavlnou

16. 5. 2017 16:31

Futures na bavlnu představují dokonalý příklad, proč by investoři měli rozumět rozdílu mezi starými a novými zásobami. Červencový futures na bavlnu, proti němuž stojí staré zásoby bavlny, v předešlých 3 dnech posílil více než markantně o 10,69 centů. Nicméně, prosincový futures, proti kterému stojí zásoby z nové budoucí sklizně, ve stejném období posílil o pouhých přibližně 2,3 centů.  Z pohledu zásob je v podstatě možné oba kontrakty označit za dvě různé komodity, které se mohou za určitých podmínek pohybovat opačným směrem.

Hlavním důvodem, proč je cena červencového kontraktu o poznání vyšší oproti kontraktu prosincovému, je současná obrovská poptávka po stávajících zásobách bavlny z USA. Proti prosincovým kontraktům bude stát více než 12 milionů akrů osazených v roce 2017, USA by měly vyprodukovat rekordní sklizeň, a proto bude nabídka u prosincových kontraktů mnohem vyšší, než jaká je teď. To představuje hlavní příčinu cenového rozdílu mezi oběma zmíněnými kontrakty. 

Martin Beneš, makléř

Čínské aukce bavlny udrží import v nové sezóně na nízkých úrovních

10. 4. 2017 15:30

Dle amerického ministerstva zemědělství zůstane v následující sezóně 2017-2018 import bavlny do Číny utlumen, a to především díky pokračujícím aukcím ze strany čínské vlády snažící se snížit obrovské státní zásoby. To vše v době, kdy globální produkce bavlny posiluje. Dle zprávy pobočky amerického ministerstva zemědělství v čínském Pekingu zůstává hlavní prioritou čínské vlády snížit přítěž ve formě objemných státních rezerv bavlny, které jsou výsledkem mnoho let trvajících vládních nákupů. Čínská kancelář USDA s ohledem na místní zdroje v dotčeném odvětví odhaduje, že by státní prodeje bavlny mohly v roce 2017 dosáhnout 3,79 miliónu tun, oproti předešlému odhadu 2,66 miliónu. Tím by se na konci sezóny 2017-18 celkový objem zásob snížil na 8,9 miliónu tun z celkových 12,67 miliónů na začátku roku. Existují náznaky, dle kterých by se čínské vládě dokonce díky zrychlující míře odprodejů mohlo podařit do konce roku 2018 snížit celkový objem státních rezerv až na zvládnutelných 5 miliónů tun. To oproti 13,9 miliónům v sezóně 2014-15, kdy čínské státní rezervy bavlny dosáhly nového rekordu, jakožto pozůstatek 3 roky trvajícího vládního nákupního programu na podporu bavlněného odvětví. Zrychlující domácí čínské prodeje by pak mohly v sezóně 2017-2018 zafungovat jako víko a uzamknout dovoz bavlny na hranici až 1 miliónu tun, v porovnání s třináctiletým minimem 9,59 miliónu v sezóně 2015-2016 a 9,80 miliónu tun odhadovaných v průběhu stávající sezóny. 

Martin Beneš, makléř

IGC předpovídá v následující sezóně nový rekord produkce sóji

31. 3. 2017 11:27

Zpráva International Grain Council očekává v následující sezóně pouze mírný pokles produkce obilnin. Společně s vysokými zásobami nicméně bude nabídka více než dostatečná. Oproti obilninám věští IGC sóje v sezóně 2017–2018 díky vyššímu výsevu nový produkční rekord. I přes očekávání masivní nabídky IGC nicméně varuje před možným poklesem stavu konečných zásob, který by mohl být dílem silné poptávky po sójových produktech na straně odvětví produkce krmiv a potravinářského sektoru. Mezinárodní obchod se sójou by mohl vzrůst až na 145 miliónů tun, a to především díky potenciálnímu nárůstu exportu do východní Asie.

Pozitivní progres v Jižní Americe přinutil IGC v tomto měsíci zvýšit odhad globální produkce sóji pro stávající sezónu o přibližně 5 miliónů tun na celkových 341 miliónů. Se spotřebou přibližně na stejné úrovni jako v předešlé sezóně byl odhad konečných zásob zvýšen o 3 milióny na 38 miliónů tun.

Co se odhadů produkce obilnin týká, ty byly sníženy pouze nepatrně, u pšenice o 19 miliónů tun a u kukuřice o 29 miliónů tun. Současně však ICG dodává, že pokles produkce u dvou zmíněných by měly z větší části vyvážit vyšší zásoby na začátku sezóny. 

Martin Beneš, makléř

Od Trumpa k reálné ekonomice

28. 3. 2017 13:12

Americký dolarový index od zvolení prezidenta Trumpa výrazně klesl. Index zahrnuje euro, japonský jen, britskou libru, švýcarský frank a další důležité světové měny. Klesl téměř o 0,7 procenta na méně než 99 dolarů. Nejvíce se na poklesu projevily obavy investorů z toho, zda bude Donald Trump schopný prosadit své slíbené ekonomické zákony, které by vedly k posílení dolaru.Trumpova administrativa nedokázala sehnat koncem minulého týdne dostatečnou podporu pro zrušení zdravotní reformy Obamacare. Dolar výrazně klesl oproti euru. Zatímco na začátku měsíce se dalo pořídit euro za 1,05dolaru, nyní je to za více než 1,09 dolaru. Vzpruhou pro dolar nebylo ani březnové zasedání centrální banky, na kterém byl úrokové rozpětí zvýšeno 0,25 % na 0,75 % – 1,00 %. Současná neschopnost trumpovi administrace prosazovat důležité změny by mohla vést k pozdějšímu zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu a mohlo by se také negativně podepsat na dalším oslabení dolaru. Pozornost trhu se od slibů začíná opět vracet k reálnému výkonu americké ekonomiky. 

Martin Beneš, makléř

ExxonMobil koupil čtvrtinový podíl plynu v Mosambiku

10. 3. 2017 12:16

Energetická firma Eni prodala ropnému velikánovi společnosti ExxonMobil čtvrtinový podíl na poli s plynem za 2,8 miliardy dolarů. Díky nedalekému růstu na trhu v Asii a Blízkém východě tento počin slibuje ziskové výnosy. Společnost Eni v tuto chvíli vlastní v poli jménem Area 4 téměř 50 procent zásluhou podílu 71,4 procenta v podniku Eni East Africa. Na základě dohody budou Eni a ExxonMobil vlastnit stejný podíl v Eni East Africa a to 35,7 procenta. V roce 2013 se do projektu Area 4 přidala čínská CNPC s podílem 28,6 procenta. Nyní vlastní podíl téměř 20 procent.

Martin Beneš, makléř

Přebytek na trhu s ropou přetrvává

28. 2. 2017 13:13

Ropný trh opět čekají problémy. Pokud OPEC nepřikročí k pokračování dohody ohledně ropných kvót, ceny ropy opět výrazně poklesnou. Dle šéfa společnosti Total Patricka Pouyanne je na trhu přebytek ropy, který se bude těžce prodávat. Vinu na tom má rostoucí produkce břidlicových těžařů ve Spojených státech. Ti zvýšili svou produkci od loňského října o 500 tisíc barelů denně. Za stejné období snížil kartel produkci ropy o 1,14 milionů barelů denně. Nicméně Libye a Nigérie svou produkci zvýšili o 220 tisíc barelů a se stabilizací politické situace může produkce dále růst. Situace už je kritická. Ropy je výrazný nadbytek a cena barelů může poklesnout k 30 dolarům v případě, že si OPEC nedohodne další regulační období. Podle některých analytiků se nicméně riziko výrazného poklesu cen nejeví jako příliš velké. S růstem světové ekonomiky může dojít k růstu poptávky po ropě. Velké firmy chtějí ovlivnit OPEC ve směru pro ně příznivém - k přijetí dalších kvót. Růst produkce břidlicových těžařů může zbrzdit růst nákladů na těžbu, ke kterému by letos mělo po pěti letech dojít. Náklady na těžbu z břidlic by se měly zvýšit v průměru o 1,6 dolaru na 36,50 dolaru za barel.

Martin Beneš, makléř

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně nejrychlejší od 2011

22. 2. 2017 14:13

V únoru se v eurozóně nejvíce dařilo podnikatelské aktivitě, která rostla nejrychleji od dubna 2011. Největší vývoj zaznamenal soukromý sektor a zpracovatelský průmysl. Podnikatelská aktivita roste ve všech regionech a s ní roste i nabídka pracovních pozic, a to hlavně díky vysoké poptávce.

Martin Beneš, makléř