Ropa v očekávání nižších zásob a vyšší produkce zastavila dvoudenní pokles

9. 8. 2017 15:40

Dle zprávy American Petroleum Institute klesly zásoby ropy v USA v minulém týdnu o 7,8 miliónů barelů. EIA zvýšila odhad produkce černého zlata v USA pro stávající i následující rok.

Nejaktivnější futures na WTI americkou lehkou ropu dnes, po dvoudenním poklesu o 0,8 %, přidává 0,75 %. Americké ministerstvo energií odhaduje, že objem komerčních zásob ropy v minulém týdnu klesl o 2,72 miliónu barelů.

Od počátku měsíce se ceny černého zlata pohybují okolo hranice 49 dolarů za barel, a to v důsledku poměřování faktorů rostoucí globální nabídky proti snižování produkce na straně organizace OPEC a jejích spojenců.

Dnešní růst ceny ropy je pravděpodobně reakcí na očekávání šestého poklesu zásob ropy v USA v řadě.

Nejaktivnější zářijový futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu dnes na burze Nymex posiluje o 35 centů na 49,52 dolarů za barel. 

Martin Beneš, makléř

Co se děje s bavlnou

16. 5. 2017 16:31

Futures na bavlnu představují dokonalý příklad, proč by investoři měli rozumět rozdílu mezi starými a novými zásobami. Červencový futures na bavlnu, proti němuž stojí staré zásoby bavlny, v předešlých 3 dnech posílil více než markantně o 10,69 centů. Nicméně, prosincový futures, proti kterému stojí zásoby z nové budoucí sklizně, ve stejném období posílil o pouhých přibližně 2,3 centů.  Z pohledu zásob je v podstatě možné oba kontrakty označit za dvě různé komodity, které se mohou za určitých podmínek pohybovat opačným směrem.

Hlavním důvodem, proč je cena červencového kontraktu o poznání vyšší oproti kontraktu prosincovému, je současná obrovská poptávka po stávajících zásobách bavlny z USA. Proti prosincovým kontraktům bude stát více než 12 milionů akrů osazených v roce 2017, USA by měly vyprodukovat rekordní sklizeň, a proto bude nabídka u prosincových kontraktů mnohem vyšší, než jaká je teď. To představuje hlavní příčinu cenového rozdílu mezi oběma zmíněnými kontrakty. 

Martin Beneš, makléř

Čínské aukce bavlny udrží import v nové sezóně na nízkých úrovních

10. 4. 2017 15:30

Dle amerického ministerstva zemědělství zůstane v následující sezóně 2017-2018 import bavlny do Číny utlumen, a to především díky pokračujícím aukcím ze strany čínské vlády snažící se snížit obrovské státní zásoby. To vše v době, kdy globální produkce bavlny posiluje. Dle zprávy pobočky amerického ministerstva zemědělství v čínském Pekingu zůstává hlavní prioritou čínské vlády snížit přítěž ve formě objemných státních rezerv bavlny, které jsou výsledkem mnoho let trvajících vládních nákupů. Čínská kancelář USDA s ohledem na místní zdroje v dotčeném odvětví odhaduje, že by státní prodeje bavlny mohly v roce 2017 dosáhnout 3,79 miliónu tun, oproti předešlému odhadu 2,66 miliónu. Tím by se na konci sezóny 2017-18 celkový objem zásob snížil na 8,9 miliónu tun z celkových 12,67 miliónů na začátku roku. Existují náznaky, dle kterých by se čínské vládě dokonce díky zrychlující míře odprodejů mohlo podařit do konce roku 2018 snížit celkový objem státních rezerv až na zvládnutelných 5 miliónů tun. To oproti 13,9 miliónům v sezóně 2014-15, kdy čínské státní rezervy bavlny dosáhly nového rekordu, jakožto pozůstatek 3 roky trvajícího vládního nákupního programu na podporu bavlněného odvětví. Zrychlující domácí čínské prodeje by pak mohly v sezóně 2017-2018 zafungovat jako víko a uzamknout dovoz bavlny na hranici až 1 miliónu tun, v porovnání s třináctiletým minimem 9,59 miliónu v sezóně 2015-2016 a 9,80 miliónu tun odhadovaných v průběhu stávající sezóny. 

Martin Beneš, makléř

IGC předpovídá v následující sezóně nový rekord produkce sóji

31. 3. 2017 11:27

Zpráva International Grain Council očekává v následující sezóně pouze mírný pokles produkce obilnin. Společně s vysokými zásobami nicméně bude nabídka více než dostatečná. Oproti obilninám věští IGC sóje v sezóně 2017–2018 díky vyššímu výsevu nový produkční rekord. I přes očekávání masivní nabídky IGC nicméně varuje před možným poklesem stavu konečných zásob, který by mohl být dílem silné poptávky po sójových produktech na straně odvětví produkce krmiv a potravinářského sektoru. Mezinárodní obchod se sójou by mohl vzrůst až na 145 miliónů tun, a to především díky potenciálnímu nárůstu exportu do východní Asie.

Pozitivní progres v Jižní Americe přinutil IGC v tomto měsíci zvýšit odhad globální produkce sóji pro stávající sezónu o přibližně 5 miliónů tun na celkových 341 miliónů. Se spotřebou přibližně na stejné úrovni jako v předešlé sezóně byl odhad konečných zásob zvýšen o 3 milióny na 38 miliónů tun.

Co se odhadů produkce obilnin týká, ty byly sníženy pouze nepatrně, u pšenice o 19 miliónů tun a u kukuřice o 29 miliónů tun. Současně však ICG dodává, že pokles produkce u dvou zmíněných by měly z větší části vyvážit vyšší zásoby na začátku sezóny. 

Martin Beneš, makléř

Od Trumpa k reálné ekonomice

28. 3. 2017 13:12

Americký dolarový index od zvolení prezidenta Trumpa výrazně klesl. Index zahrnuje euro, japonský jen, britskou libru, švýcarský frank a další důležité světové měny. Klesl téměř o 0,7 procenta na méně než 99 dolarů. Nejvíce se na poklesu projevily obavy investorů z toho, zda bude Donald Trump schopný prosadit své slíbené ekonomické zákony, které by vedly k posílení dolaru.Trumpova administrativa nedokázala sehnat koncem minulého týdne dostatečnou podporu pro zrušení zdravotní reformy Obamacare. Dolar výrazně klesl oproti euru. Zatímco na začátku měsíce se dalo pořídit euro za 1,05dolaru, nyní je to za více než 1,09 dolaru. Vzpruhou pro dolar nebylo ani březnové zasedání centrální banky, na kterém byl úrokové rozpětí zvýšeno 0,25 % na 0,75 % – 1,00 %. Současná neschopnost trumpovi administrace prosazovat důležité změny by mohla vést k pozdějšímu zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu a mohlo by se také negativně podepsat na dalším oslabení dolaru. Pozornost trhu se od slibů začíná opět vracet k reálnému výkonu americké ekonomiky. 

Martin Beneš, makléř

ExxonMobil koupil čtvrtinový podíl plynu v Mosambiku

10. 3. 2017 12:16

Energetická firma Eni prodala ropnému velikánovi společnosti ExxonMobil čtvrtinový podíl na poli s plynem za 2,8 miliardy dolarů. Díky nedalekému růstu na trhu v Asii a Blízkém východě tento počin slibuje ziskové výnosy. Společnost Eni v tuto chvíli vlastní v poli jménem Area 4 téměř 50 procent zásluhou podílu 71,4 procenta v podniku Eni East Africa. Na základě dohody budou Eni a ExxonMobil vlastnit stejný podíl v Eni East Africa a to 35,7 procenta. V roce 2013 se do projektu Area 4 přidala čínská CNPC s podílem 28,6 procenta. Nyní vlastní podíl téměř 20 procent.

Martin Beneš, makléř

Přebytek na trhu s ropou přetrvává

28. 2. 2017 13:13

Ropný trh opět čekají problémy. Pokud OPEC nepřikročí k pokračování dohody ohledně ropných kvót, ceny ropy opět výrazně poklesnou. Dle šéfa společnosti Total Patricka Pouyanne je na trhu přebytek ropy, který se bude těžce prodávat. Vinu na tom má rostoucí produkce břidlicových těžařů ve Spojených státech. Ti zvýšili svou produkci od loňského října o 500 tisíc barelů denně. Za stejné období snížil kartel produkci ropy o 1,14 milionů barelů denně. Nicméně Libye a Nigérie svou produkci zvýšili o 220 tisíc barelů a se stabilizací politické situace může produkce dále růst. Situace už je kritická. Ropy je výrazný nadbytek a cena barelů může poklesnout k 30 dolarům v případě, že si OPEC nedohodne další regulační období. Podle některých analytiků se nicméně riziko výrazného poklesu cen nejeví jako příliš velké. S růstem světové ekonomiky může dojít k růstu poptávky po ropě. Velké firmy chtějí ovlivnit OPEC ve směru pro ně příznivém - k přijetí dalších kvót. Růst produkce břidlicových těžařů může zbrzdit růst nákladů na těžbu, ke kterému by letos mělo po pěti letech dojít. Náklady na těžbu z břidlic by se měly zvýšit v průměru o 1,6 dolaru na 36,50 dolaru za barel.

Martin Beneš, makléř

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně nejrychlejší od 2011

22. 2. 2017 14:13

V únoru se v eurozóně nejvíce dařilo podnikatelské aktivitě, která rostla nejrychleji od dubna 2011. Největší vývoj zaznamenal soukromý sektor a zpracovatelský průmysl. Podnikatelská aktivita roste ve všech regionech a s ní roste i nabídka pracovních pozic, a to hlavně díky vysoké poptávce.

Martin Beneš, makléř

Sója ukončila včerejší obchodování dvouprocentním poklesem

31. 1. 2017 12:06

Nejaktivnější březnový futures kontrakt na sóju na burze CBOT ukončil včerejší obchodní seanci propadem o 2 %, když uzavřel na úrovni 1.022,75 centů za bušl, nejníž od 11. ledna. Sója poklesem reagovala na zprávy z hlavních pěstitelských regionů v Argentině, kde by nastávající sucho mělo pomoct zbavit se následků nedávných záplav. Týdenní přehled americké Commodity Futures Trading Commission odhalil opět značný nárůst čistých dlouhých pozic v sóje ze strany fondů, což bylo ze strany trhů vzato jako medvědí signál ponechávající více než dostatečný prostor pro následnou likvidaci těchto pozic. Nicméně hlavní pozornost trhů se v posledních týdnech upírá k Jižní Americe a Argentině především. Prosincová sucha na začátku ledna ustoupila nadměrným srážkám, které pomohly sóje na začátku druhé poloviny měsíce ledna vystoupat na nejvyšší úroveň od července loňského roku. Zprávy v posledních dnech a výhled pro následující období nicméně hovoří o příchodu suchého a teplého počasí do oblasti centrální Argentiny, které by mělo pomoci sóje zotavit se z negativního vlivu nedávných záplav. V souvislosti se zmíněným zaznamenal následně nejaktivnější březnový futures kontrakt na sóju na burze CBOT osm dní trvající pokles ceny, kdy celkově ztratil 52,25 centů a včerejší obchodní den uzavřel na úrovni 1.022,75 centů za bušl, tedy nejníže od 11. ledna.  

Martin Beneš, makléř

Kakao kleslo na téměř čtyřleté minimum

30. 1. 2017 16:22

Na nejnižší úroveň od března 2013 oslabil v průběhu poslední obchodní seance minulého týdne nejaktivnější březnový futures kontrakt na kakao na burze ICE Futures U.S. Na 2.095 USD za tunu oslabilo kakao v pátek poté, co ve čtvrtek průzkum ICCO (International Cocoa Organization) poukázal na vyšší než očekávaný objem zásob. Údaje ICCO ukázaly, že v sezóně 2015-2016 konečné zásoby kakaa nezaznamenaly téměř žádný pokles, což vyvrátilo do té doby platnou domněnku, že se celosvětová produkce kakaa v uplynulé sezóně potýkala se značným produkčním deficitem. Březnový futures na kakao na burze ICE Futures U.S. uzavřel páteční obchodní seanci propadem o 37 USD na uzavírací cenu 2.095 USD za tunu, nejnižší úroveň od března roku 2013. 

Martin Beneš, makléř

Na středečním začátku jednání ve Vídni zůstává OPEC rozdělen

30. 11. 2016 09:55

I přes pondělní desetihodinové jednání zůstává OPEC na začátku jednání ministrů názorově rozdělen. Ve vleku prohlášení Saudské Arábie, dle které nepředstavuje v současné době omezení produkce ropy nutnost, nedokázali oficiální představitelé organizace najít kompromis, kterým by vyřešili názorový rozkol ohledně navrhované dohody na omezení produkce černého zlata.

Námitky k ohledně případné dohody, která by v současné podobě snížila denní produkci ropy v rámci organizace OPEC o 1,2 miliónu barelů oproti říjnové produkci, mají Írán i Irák. Přestože není jasné, jestli mají nynější návrhy dostatečnou podporu potřebnou pro přijetí, budou se jimi nyní zabývat ropní ministři na dnes začínajícím zasedání ve Vídni. V reakci na pondělní neúspěšná jednání ropa Brent v průběhu prvních dvou obchodních seancí tohoto týdne oslabila o 92 centů na 47,32 dolarů za barel.

V rámci předběžných jednání Írán navrhoval zmrazit domácí produkci ropy na úrovni 3,975 miliónů barelů denně nebo na stávající produkční úrovni, ke které by bylo přičteno dalších 200 tisíc barelů. Reakcí Saudské Arábie bylo, aby Írán omezil produkci černého zlata na úrovni 3,707 miliónů barelů denně, tedy přibližně na nynější hladině. Alžír fungující jako prostředník následně navrhnul kompromis na úrovni 3,795 miliónů barelů. Jakkoliv se návrh Alžíru může jevit jako schůdný kompromis, není na začátku dnešního zasedání jasné, zdali kterýkoliv z uvedených návrhů najde v řadách ropných ministrů potřebnou podporu.

Podobná jednání o snížení či zafixování produkce ropy vedená mezi OPEC a mimo tuto organizaci stojícími producenty vzala dočasně za své již v minulém týdnu, kdy Saudská Arábie s argumentem, že nejprve je třeba vyřešit neshody v rámci organizace OPEC, ukončila vyjednávání s nečlenskými producenty ropy včetně Ruska, trvale odmítajícího snížit domácí produkci.

Martin Beneš, makléř

Světové zásoby cukru klesnou na konci sezóny 2016-2017 na pětileté minimum

21. 11. 2016 14:58

Rychlejší růst spotřeby v porovnání s pokulhávající globální produkcí budou mít v sezóně 2016-2017 za následek pokles celosvětových zásob cukru na úroveň pětiletého minima. Americké ministerstvo zemědělství odhaduje, že tyto klesnou v následující sezóně o 7,2 miliónů tun na celkových 30,78 miliónů.

Celková produkce by pak za celosvětovou spotřebou v sezóně 2016-2017 měla zaostat o přibližně 2,6 miliónů tun. V průběhu letošního září analytická skupina Platts Kingsman odhadovala, že deficit ve zmíněné sezóně dosáhne 6,45 miliónů tun. Odhad Rabobank činil dokonce 7,5 miliónů.

Nižší zásoby by dle odhadu USDA měly být dílem prudkého poklesu zásob v Indii (-6,3 miliónů) a v Číně (-2,6 miliónů) na nejnižší úrovně od sezóny 2010-2011. Produkce v Indii by měla kvůli nižší plošné výměře a slabším výnosům oslabit o 3,6 miliónů na celkových 23,9 miliónů tun.

Oproti tomu v Brazílii USDA očekává meziročně nárůst produkce cukru o 3,1 miliónů tun na celkových 37,8 miliónů, přičemž příčinu spatřuje v příznivém počasí a vyšším procentu cukrové třtiny využité pro výrobu cukru namísto etanolu.

Svědky vyšší produkce bychom měli být svědky také v rámci Evropské unie, kde by větší plošná výměra pro pěstování cukrové řepy měla zvýšit celkovou produkci cukru o přibližně 1,9 miliónu tun na celkových 16,2 miliónů.

Globální produkce cukru by dle USDA měla v sezóně 2016-2017 oproti sezóně 2015-2016 vzrůst o 1,6 miliónů tun na celkových 170,9 miliónů. International Sugar Organisation oproti tomu očekává, že globální produkce v následující sezóně nepřesáhne 168,7 miliónů. Nicméně, veškerý nárůst produkce vezme za své díky rekordně vysoké celosvětové spotřebě, která by dle USDA v příští sezóně měla vzrůst na 174 miliónů tun. V Indii, jež platí za největšího světového spotřebitele, by měla vzrůst na rekordních 27,2 miliónů tun.


Martin Beneš, makléř

Pšenice po prvotních ztrátách uzavřela minulý týden mírným růstem

21. 11. 2016 11:06

Silná exportní data v USA pomohla pšenici uzavřít předešlý ve směs ztrátový týden v plusu. Zdá se, že trh s pšenicí našel cenovou hladinu, kde se o slovo ve větší míře hlásí poptávka. V porovnání s pšenicí vyprodukovanou v Evropské unii nebo v Rusku je cena pšenice v USA nižší, což podporuje její konkurenceschopnost na mezinárodních trzích. Přestože v regionu v USA druhým týdnem panuje sucho, hlavním pěstitelským oblastem se tento jev prozatím vyhýbá, a tak výsev a počáteční růst probíhá na většině území v souladu s očekáváním. Kondice ozimé pšenice v USA je reportována na vysoké úrovni. Oproti tomu se začínají množit zprávy o potenciálních produkčních ztrátách a poklesu kvality pšenice v Kanadě a Austrálii. Nejaktivnější březnový futures na pšenici na burze CBOT uzavřel poslední obchodní seanci minulého týdne růstem o 5,25 centů na 425,25 centech za bušl. Ve stejném kurzu pak zmíněný kontrakt pokračuje také v průběhu dnešního dne, kdy přidává 1,25 centu na 426,50 centů za bušl. 

Martin Beneš, makléř

Ceny skotu na porážku na burze v Chicagu prudce posílily na čtyřtýdenní maximum

25. 10. 2016 09:32

Futures na skot na porážku na burze CME v průběhu včerejšího dne prudce posílily na úroveň čtyřtýdenního maxima poté, co páteční zpráva amerického ministerstva zemědělství ukázala, že stavy skotu na výkrm klesly na úroveň rekordního minima. Počet kusů umístěných do amerických výkrmen v průběhu září dosáhl 1,905 miliónu, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 2% méně a historicky nejnižší zářijový údaj vůbec. Analytici očekávali 2,011 miliónu. Mimo výše zmíněné a uzavírání krátkých pozic jsou ceny skotu na porážku podporovány pro toto období tradiční sezónností ve formě nárůstu poptávky ze strany maloobchodních prodejců (často trvající až do začátku prosince) připravujících se na blížící se sváteční sezónu, kdy poptávka konečných spotřebitelů po prémiovém hovězím mase dosahuje sezónních maxim. Nejaktivnější prosincový futures na skot na porážku (live cattle) posílil v průběhu včerejšího dne o 2,375 centů na 104,25 centů za váhovou libru, což je nejvyšší cena nejaktivnějšího kontraktu od letošního 26. září. 

Martin Beneš makléř

Robusta v Brazílii poprvé v historii dražší než Arabika

24. 10. 2016 14:13

Cena kávy Robusta v Brazílii poprvé v historii překonala tradičně dražší kávu Arabiku, a to v důsledku spekulací a obav, že by se stávající nedostatek srážek v hlavní pěstitelské oblasti mohl v sezóně 2016-2017 negativně podepsat na celkovém výsledku konečné sklizně. V případě, že by se tak stalo, šlo by o třetí meziroční znehodnocení sklizně kávy Robusty v Brazílii z důvodu sucha v řadě. Dle zprávy výzkumného institutu Cepea cena pytle kávy Robusty v brazilské oblasti Espirito Santo vzrostla v průběhu čtvrtečního dne (20.10.) o 1,2% na 518,58 realu. Kromě skutečnosti, že cena kávy Robusty v Brazílii je v současnosti nejvyšší od roku 2001, jde o historicky první překonání cen kávy typu Arabika, která v průběhu čtvrtečního dne v Brazílii oslabila na 507,50 realu. Ještě v průběhu loňského roku přitom rozdíl mezi cenami zmíněných dvou typů kávy v Brazílii v průměru dosahoval 130 realů ve prospěch tradičně dražší Arabiky.  Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na kávu typu Arabika na burze ICE Futures U.S. v průběhu posledních 3 dnů minulého týdne oslabil o 2,65 na 156,10 centů za váhovou libru. Oproti tomu listopadový futures na kávu Robustu na burze ICE Futures EU uzavřel posledních tři obchodní seance minulého týdne růstem o 3 USD na 2.128 USD za metrickou tunu.  

Martin Beneš, makléř